Blog Page Title

Yüz İnceltme Botoksu (Masseter Botoks)

Masseter Botoksu

Sürekli çalıştığı için, sürekli büyüme eğiliminde olan ve yer aldığı bölgeden dolayı da yüzün kalın görünmesine sebep olan, kolay müdahale edilebilir nokta çiğneme kasıdır. Çiğneme kasının devre dışı bırakılması çiğneme fonksiyonunu büyük oranda ortadan kaldıracağından dolayı, yüzün inceltilmesi için bu kasın fonksiyonlarına zarar vermeden müdahale etmek gerekmektedir. Eğer çene kemiğinde şekil bozukluğu yoksa, çenenin şekilsiz olmasının temel sebebi bu kaslar olarak görülüyorsa, ameliyatsız bir uygulama ile masseter kaslara müdahale edilir. Yüzün her tarafında da olan bu kaslara botoks uygulaması yapılması sayesinde burun hizasından başlayan bir incelme sağlanır.

Çene yapısının bozuk olduğu, yani kaslara müdahale edilse de görüntünün düzeltilemeyeceği durumlarda yüz inceltme botoksunun kullanılması mümkün değildir. Yüz inceltme botoksu, çiğneme kasına bağlı olarak ortaya çıkan çene şekil bozukluklarında çene kemiği estetiğinin alternatifidir.

Botoks ile Yüz İnceltme Nedir

Yüzün estetik hale getirilmesi için onlarca farklı yöntem bulunur. Saçtan başlayıp boyuna kadar uzanan bu yöntemlerden bir tanesi de botoks ile yüz inceltmedir. Botoks genelde yukarı yüz bölgesinde uygulanır. Temel amacı kasların mikro seviyede felç edilmesi olduğundan dolayı, üst yüz bölgesinde uygulandığında yüzün yaşlı durmasına sebep olan sarkmış kasların gergin pozisyonda kalmasını sağlar.

Botoksun tek uygulama alanı üst yüz bölgesi değildir. Vücudun birçok bölgesinde kendine uygulama alanı bulmaktadır. Ancak, oldukça acısız ve ağrısız bir yöntem olmasından; gençleşmeye büyük katkı sağlamasından ve tamamen görüntüye yönelik olmasından dolayı en çok yüzde uygulanmaktadır.

Kadınlarda yüzün alt bölgesinin, burun hizasından başlayarak radikal bir açı ile V formuna bürünmesi arzu edilir. Erkeklerde ise radikal olmayan bir açı ile aynı etkinin sağlanması gerekmektedir. Bazı yüz tiplerinde, ovallik ve karelik aşırı uçlarda olduğundan dolayı arzu edilen açı sağlanamaz. Bu da, kişilerin yüzlerinin olumsuz bir görüntüye sahip olmasına sebep olur.

Yüzün radikal bir açı ile V formuna kavuşturularak inceltilmesi için botokstan faydalanılır. Çiğneme kası olarak adlandırılan ve yüzün karşı profilden bakıldığındaki yanal alanını artıran kasa verilen toksin, bu kasın gereğinden fazla büyümesini engeller. Ayrıca ortaya çıkardığı mikro felç etkisinden dolayı da kasın bir ay gibi bir sürede küçülmesine sebep olur.

Yani, yüzün inceltilmesi amacıyla uygulanan botoks esasen çiğneme kasının fonksiyon kaybına uğramadan felç edilmesini amaçlayan bir yöntemdir. Yöntemin herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz. Yöntem ile beraber yüz anatomisi geçici olarak değiştirilir. Bu sebepten ötürü de uygulamayı ancak bu alanda uzman olan estetik cerrahların yapması gerekmektedir. Farklı alanlardan bazı doktorlar da sertifika ile masseter botoksunu uygulayabilmektedir.

Botoks ile Yüz İnceltme Nasıl Yapılır

Yüz inceltme botoksu yani masseter botoksun uygulanması oldukça kolaydır. Yüz germe amaçlı uygulanan botokstan pek bir farkı yoktur. Tek fark, yüz inceltme botoksunun çok daha incelik isteyen bir operasyon olmasıdır.

 1. Operasyona başlamadan önce hastanın kas yapısı incelenir, çiğneme kasının normalden ne kadar fazla kalınlaştığı saptanır.
 2. Saptama esnasında hastanın dişlerini sıkıp bırakması istenir. Böylece gerçek kas büyüklüğü ortaya çıkar.
 3. Kasın kalınlaşma yani büyüme oranı ile kullanılacak toksin miktarı arasında doğru orantı bulunmaktadır. Arzu edilen etkiyi oluşturmak için ideal toksin miktarının saptanması gerekmektedir.
 4. Yüz inceltme botoksu seanslar şeklinde uygulanmaktadır. Kasları çok büyümemiş hastalarda bir ya da iki; kasları aşırı derecede büyümüş, yüzünün üst ve orta bölümü paralellik gösteren hastalarda ise üç ya da dört seans uygulanabilir.
 5. Seansların arasında iki ya da üç hafta bulunur.
 6. Seans süreleri on dakika ile yirmi dakika arasında değişir.
 7. Operasyondan önce anestezi uygulaması yapılmaz.
 8. Özel olarak hesaplanan toksin miktarı iğneler yardımıyla masseter kaslara verilir.
 9. Yüzün her iki tarafına da eşit oranda uygulama yapılır. Böylece, seanslar arasındaki sürede asimetrik bir görüntü oluşmaması sağlanır.
 10. Seansın bitmesinden sonra hasta doğrudan işine ve sosyal yaşamına dönebilir.
 11. Yüz inceltme botoksu yani masseter botoksun etkisi yaklaşık olarak altı ay sürer. Son seansın tamamlanmasından iki hafta sonra kesin sonuçlar gözlenebilir.
 12. Kalıcılık süresi altı ay olduğu için her altı ayda bir tekrar uygulanması gerekebilmektedir. Ancak, kasların büyüme hızı da hesaba katıldığında, uygulama süresi yılda bir kez olarak hesaplanmaktadır.

Operasyonun uygulanma süreci genel olarak böyledir. Basit bir operasyon gibi görünse de icra edecek olan doktorun bu konuda uzman olması mecburiyettir. Uzman olmayan tarafından icra edildiğinde yüzde asimetri oluşması çok büyük ihtimaldir. Merdiven altı kliniklerde, sertifikası olmayan doktorlar tarafından uygulanmamalıdır.

Operasyon sırasında kullanılan toksin her ne kadar zararsız olsa da doğru doz tutturulamadığı takdirde ya etkisi az olur ya da kalıcı zararlar verebilir. Toksin miktarının hesaplanabilmesi için de kas dokularının tanınması, yapılacak müdahalenin etkilerinin önceden hesaplanabilmesi gerekmektedir.

Masseter Botoksu Fiyatları için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pendik lazer epilasyon burun estetigi burun estetigi pendik lazer epilasyon