Blog Page Title

Kilo Verme Ameliyatı Sonrası Egzersiz

Kilo verme ameliyatını takiben iyileşme süreci büyük ölçüde hastanın hangi yöntemi seçtiğine bağlıdır. Genel iyileşme süresi hastadan hastaya değişiklik gösterirken, iki ile üç günlük hastane gözetim süresi sonrasında hastalar çok hızlı iyileşmeye ve yavaş yavaş normal hayata dönmeye başlarlar. İyileşme sürecinde hastalar hem içeride hem de dışarıda önemli değişiklikler yaşayacaklar. Bariatrik cerrahi sonrası hastalar için yapılan en büyük değişikliklerden bazıları diyet ve egzersiz alanlarındakilerdir. Bariatrik cerrahinin anahtar bileşenlerinden biri, hızlı kilo kaybına neden olma yeteneğidir, bu da egzersizi ameliyattan sonra daha kolay hale getirir ve hastaların günlük aktivitelerine fiziksel aktivite eklemelerini sağlar.

Obezite Cerrahi ameliyat sonrası egzersiz yapmam gerekecek mi?

Obezite cerrahisi ameliyatlarından hangi ameliyatı olursanız olun ister tüp mide ameliyatı ister mide bypass ister diğer emilim bozukluğu yapan ameliyatlar, ameliyatın başarısı veya başarısızlığı, bir hastanın ameliyat sonrası beslenme ve egzersiz kılavuzlarına uyma konusundaki istekliliği ve bağlılığı ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Bu nedenle, hastaların ameliyat sonrası gerçekçi bir egzersiz rejimi geliştirmeleri ve buna uymaları esastır. Egzersiz yavaşlayan metabolizmanın hızlanmasına, hastanın kas kütlesinin artmasına ve kısa vadede kilo vermeyi kolaylaştırmaya, uzun vadede ise kilo kontrolünü kolaylaştırmaya yarayacaktır.

Ne kadar egzersiz yapmalısınız?

Bariatrik cerrahi sonrası hastalar için uygun olan egzersiz miktarı büyük ölçüde bireysel yeteneklerine, amaçlarına ve ameliyattan sonra hedeflerine ne kadar uzakta olduklarına bağlıdır. Kilo verme hedeflerinizi desteklemenin yeterli ve güvenli olduğundan emin olmak için bir egzersiz programı geliştirirken cerrahınıza ve yardımcı sağlık uzmanlarına danışmanız önemlidir.

Ne tür egzersiz yapmalısınız?

Bir egzersiz planı oluştururken, hastalar üç alanı kapsayan egzersizlere odaklanmalıdır: kardiyovasküler sağlık, güç ve esnekliktir. Kardiyovasküler egzersizler kalori yakar, enerji seviyesini yükseltir ve metabolizmayı hızlandırır; tempolu yürüme, bisiklete binme bunlardan bazılarıdır. Serbest ağırlık ve vücut ağırlığı egzersizleri gibi kuvvet egzersizleri, vücudun kalorileri yakmasına, kas-iskelet sistemini güçlendirmesine ve dolayısıyla postür ve duruşun düzelmesine ve aktif bir yaşam sürmek için gereken kas kütlesini geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olan yağsız kas kütlesi oluşturur.

Obezite Cerrahi sonrası ne zaman egzersiz yapmaya başlayabilirim?

Tüp mide ameliyatı veya mide bypass ameliyatlarından hangisini olursak olalım ortalama bir hafta 10 gün sonra neredeyse hastaların tamamına yakını normal hayatlarına dönebilmekte ve ilşk olarak yavaş daha sonra tempolu yürüyüş ve yüzme sporlarına başlayabilmektedirler. Ağırlık, direnç, esneklik ve kuvvet gerektiren egzersizlere ise aksi bir durum yoksa ancak bir ay sonra başlayabilirler. Çok yüksek ameliyat ağırlıüındaki hastalar ile eklem problemi yaşayan hastaların yürüme yerine yüzme veya bisikleti tercih etmeleri eklem sağlıkları açısından da iyi bir seçim olacaktır.

Bariatrik cerrahiyi takiben kapsamlı bir egzersiz programı geliştirmek ve takip etmek, optimum sonuçların elde edilmesinde esastır. Hastalar, gereksinimlerine ve yeteneklerine göre bireysel olarak uyarlanmış güvenli ve etkili bir program oluşturmak için sağlık ekibiyle birlikte çalışmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pendik lazer epilasyon burun estetigi burun estetigi pendik lazer epilasyon