Blog Page Title

DHI Saç Ekimi Nedir?

saç ekimi

DHI (direct hair implant) tekniğinin, FUE tekniğinden en önemli farkı; donör bölgesinden alınan saç foliküllerinin ekilecek alana, herhangi bir kanal açılmadan özel bir kalem (CHOI PEN-IMPLANTER KALEM) yardımı ile, iki aşamanın (kanal açma+ekim) bir anda, tek aşamalı olarak gerçekleştiği bir saç ekimi yöntemidir.

Implanter/Choi iğnesi, şekil olarak çok ince, silindirik ve keskin bir uca sahip olup normal bir saç follikülü kanalı şeklinde dizayn edilmiştir. Saç kökleri de bu kanal boyunca ilerletilerek iğneye yerleştirilebilmektedir.

DHI saç ekimi tekniği aynı zamanda Choi metodu olarak da anılmaktadır.

DHI (direct hair implant) /CHOI METODUNUN UYGULANIŞ ŞEKLİ;

 1. DHI (direct hair implant) /CHOI metodu ile yapılan saç ekimi operasyonunda toplanan saç fölikülleri implanter kalemin içine teker teker yerleştirilirler.
  Bu yerleştirme çok özenli ve dikkatli bir şekilde (saç köklerine ve kıllara zarar vermeksizin) yapılmalıdır.
 2. Sonrasında yerleştirme işlemini yapan asistanlar her bir saç kökünü yerleştirdikten sonra uzman doktora bu saç köklerini ekim için verirler.
 3. CHOI pen ile saç ekimi ypacak olan doktor saç köklerini en uygun açı olan 40-45 derecelik açılarla eker saç olmayan alan ekimi gerçekleştirir. Bu açının dışında diğer bir önemli nokta ise doğru yöndür ki açı ile bilikte doğal görünüm elde edilmesi açısından bu yön çok önemlidir. Dolayısı ile saç ekimi yaptıran kişinin önceki saçlarının çıkış yönüne uygun olarak ekim yapılması gerekmektedir.
 4. CHOI pen iğnesine yerleştirilmiş saç kökleri, doğru açı ve yön belirlenerek iğnenin geri çekilme özelliği sayesinde saç ekimi uygulanacak alan ekilirler.
  Operasyonda ortalama 6-10 arasında Choi kalemi ve beraberinde ortalama 15-20 adet choi ucu kullanılmaktadır.                  Bu kalemlerin uç kalınlıkları kişinin saç kökü ve kalınlık yapısına uygun olacak şekilde farklı ölçülerde olabilmektedir.

DHI/CHOI SAÇ EKİM METODUNUN FUE YÖNTEMİNE GÖRE AVANTAJ ve DEZAVANTAJLARI NELERDİR ?

AVANTAJLARI:

Saç köklerinin doku dışında kalış süresini minimal düzeye indirgeyerek daha sağlıklı bir şekilde ekimin gerçekleşmesini sağlar. Böylece;

 • Saç köklerinin sağ kalma oranları daha yüksektir.
 • Kesi alanı daha az olacağından kanama riski de daha azdır.
 • Saç ekimi sonrasında daha hızlı iyileşme görülebilir.
 • Bu yöntem ile traşsız saç ekimi uygulaması daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

DEZAVANTAJLARI:

Bu tekniği iyi bir şekilde kullanıp uzmanlaşmak için hem doktor hem de ekibinin çok uzun bir eğitim sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

 • Diğer saç ekim metotlarıyla kıyaslandığında genellikle çok daha masraflı bir yöntemdir.
 • Ekim işlemini yapacak kişinin daha dikkatli olması gerekmektedir.
 • Saçlı bir alana ekim yapılacağından eğer ekimi yapan kişi yeterli deneyime sahip değilse bu dar alanda çalışırken Choi iğneleri ile diğer saç köklerine zarar verebilme olasılığı yüksektir.

DHI/CHOI SAÇ EKİMİ İÇİN KİMLER UYGUN ADAYDIRLAR?

DHI/CHOI saç ekimi metodu ilk olarak Kore’deki Kyungpook National üniversitesi’nde (KNU) ortaya çıkmıştır. Saç ekimi alanında uzmanlaşmış doktorlar bu tekniği daha iyi anlamak adına araştırmalar yapmışlar ve araştırma sonuçlarına göre herkesin ilk geliştirilen Choi pen/kalemi ile saç ekimine uygun olmadığı sonucuna vararak bu uygulamanın zor bir yöntem olduğunu düşünmüşlerdir.
Bu durumunun özellikle ince telli ve kıvrımlı saç köklerinin implanter ucuna yerleştirilmesi ve ekimi esnasında zarar görmesini örnek olarak göstermişlerdir. Sonrasında yapılan çalışmalarda sadece Asyalılara özgü düz, kalın saçlı kişilerde değil, daha genel saç tiplerine uygun olacak şekilde implanter kalemleri üretilerek bu sorun ortadan kaldırılmıştır.

Bugün kullanılan choi implanter kalemleri 0,64 mm ile 1,2 mm arasında geniş bir kalınlık yelpazesine sahiptirler.

Sonuç olarak günümüzde, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında, saç ekimi artık çok daha güvenli bir şekilde Choi uçları ile dileyen herkese yapılabilmektedir.

Uzmanlaşmış kliniklerde Choi kalemleri ile yapılan saç ekiminde; oldukça etkili, öngörülebilir ve en önemlisi doğal görünümlü sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pendik lazer epilasyon burun estetigi burun estetigi pendik lazer epilasyon